IMO 2018 – 59-та Международна Олимпиада по Математика – Клуж-Напока, Румъния, 03-14 юли 2018 година

04/07/2018

 

 

На 3-14 юли 2018 г. в Клуж-Напока, Румъния, се проведе 59-тата международна олимпиада по математика – най-престижното състезание по математика за ученици. В състезанието на 9-10 юли участваха 594 ученици (60 девойки) от 107 страни, които решаваха по 3 задачи във всеки от двата дни. Българският отбор се представи много добре, като спечели един златен, три сребърни и един бронзови медала и една почетна грамота. Ето резултатите на нашите ученици по задачи:
Кирил Бангачев (7,3,0,7,7,1 ) 25 точки, сребърен медал,
Константин Гаров (7,7,0,7,6,2) 29 точки, сребърен медал,
Атанас Динев (7,4,0,7,1,0) 19 точки, бронзов медал,
Иван-Александър Мавров (7,7,0,7,7,2) 30 точки, сребърен медал,
Борислав Антов (7,7,2,7,7,1) 31 точки, златен медал,
Кристиян Василев (7,2,0,0,1,2) 12 точки, почетна грамота.
В отборното класиране България е на 21-то място. В ЕС сме на пето място. Ръководители на отбора са проф. дмн Петър Бойваленков (ИМИ-БАН), проф. дмн Емил Колев (ИМИ-БАН) и Александър Иванов.
Кирил, Иван-Александър и Борислав са ученици на СМГ „П. Хилендарски“ с учители Румяна Караджова и Петя Тодорова, Константин и Атанас са ученици на ППМГ „Акад. Н. Обрешков“, Бургас, с учители Магдалена Янева и Динко Раднев, а Кристиян е от ПЧМГ с учител Таня Стоева. Заключителната подготовка на отбора се проведе в Пампорово (10-30 юни) от сътрудници на Института по математика и информатика на БАН, Факултета по математика и информатика на СУ и други институции и на съвместен лагер-сбор с отборите на Румъния и САЩ в Бущени, Румъния (1-6 юли), където лекциите бяха изнесени от ръководствата на трите отбора.
Ръководството на отбора благодари на всички институции, които ни подкрепяха – Института по Математика и Информатика на БАН, Съюза на математиците в България, Сдружението на ръководителите на национални отбори, Американска Фондация за България и други.
Българският отбор се прибира в София на 14 юли с автобус от Клуж-Напока.

 

 

Нашите участници и техните ръководители:

 

 

 

Церемонията по откриването! – ТУК!

Задачите от първия и втория ден:

Индивидуалните резултати на нашите участници:

Contestant [] P1 P2 P3 P4 P5 P6 Total Rank Award
Abs. Rel.
Team results 42 30 2 35 29 8 146 21 81.13% G, S, S, S, B, HM
Borislav Antov 7 7 2 7 7 1 31 34 94.44% Gold medal
Ivan-Aleksandar Mavrov 7 7 0 7 7 2 30 49 91.91% Silver medal
Konstantin Garov 7 7 0 7 6 2 29 61 89.88% Silver medal
Kiril Bangachev 7 3 0 7 7 1 25 131 78.08% Silver medal
Atanas Dinev 7 4 0 7 1 0 19 215 63.91% Bronze medal
Kristiyan Vasilev 7 2 0 0 1 2 12 338 43.17% Honourable mention

Отборното класиране:

Country Team size P1 P2 P3 P4 P5 P6 Total Rank Awards Leader Deputy leader
All M F G S B HM
United States of America 6 6 0 42 41 14 42 42 31 212 1 5 1 0 0 Po-Shen Loh Oleksandr Rudenko
Russian Federation 6 6 0 42 42 11 42 41 23 201 2 5 1 0 0 Nazar Agakhanov Kirill Sukhov
People’s Republic of China 6 6 0 42 37 17 42 42 19 199 3 4 2 0 0 Zhenhua Qu Yijie He
Ukraine 6 5 1 42 34 12 42 42 14 186 4 4 2 0 0 Bogdan Rublov Andrii Pankov
Thailand 6 4 2 42 38 3 42 42 16 183 5 3 3 0 0 Dungjade Shiowattana Teeradej Kittipassorn
Taiwan 6 6 0 42 42 15 37 25 18 179 6 3 1 2 0 Tzer-Jen Wei John Meng Kai Hong
Republic of Korea 6 5 1 42 42 3 42 36 12 177 7 3 3 0 0 Yongjin Song Sang-Il Oum
Singapore 6 6 0 41 42 3 42 37 10 175 8 2 3 1 0 Yan Loi Wong Teck Kian Teo
Poland 6 6 0 42 39 7 42 37 7 174 9 1 5 0 0 Michał Pilipczuk Andrzej Grzesik
Indonesia 6 6 0 42 38 3 42 36 10 171 10 1 5 0 0 Aleams Barra Hery Susanto
Australia 6 6 0 42 34 13 42 31 7 169 11 2 3 1 0 Angelo Di Pasquale Andrew Thomas Elvey Price
United Kingdom 6 6 0 42 30 7 37 33 12 161 12 1 4 0 1 Geoff Smith Dominic Yeo
Japan 6 6 0 40 37 3 32 36 10 158 13 1 3 2 0 Yasuo Morita Keiko Tasaki
Serbia 6 5 1 42 37 5 35 35 4 158 13 2 2 2 0 Marko Radovanović Bojan Bašić
Hungary 6 5 1 42 28 2 41 35 9 157 15 0 4 2 0 József Pelikán Sándor Dobos
Canada 6 6 0 42 27 1 42 36 8 156 16 0 5 1 0 James Rickards Calvin Deng
Italy 6 6 0 42 31 1 37 37 6 154 17 0 4 2 0 Massimo Gobbino Alessandra Caraceni
Kazakhstan 6 5 1 42 29 0 42 33 5 151 18 0 4 2 0 Damir Yeliussizov Anton Vassilyev
Islamic Republic of Iran 6 6 0 42 37 6 39 18 8 150 19 1 3 1 1 Omid Hatami Varzaneh Seyed Hesam Firouzi
Vietnam 6 6 0 42 40 7 25 29 5 148 20 1 2 3 0 Anh Vinh Lê Bá Khánh Trình Lê
Bulgaria 6 6 0 42 30 2 35 29 8 146 21 1 3 1 1 Peter Boyvalenkov Emil Kolev
Croatia 6 6 0 35 33 0 36 38 3 145 22 0 4 1 0 Matija Bucić Petar Bakić
Slovakia 6 5 1 37 28 0 42 32 1 140 23 0 3 3 0 Peter Novotný Patrik Bak
Sweden 6 6 0 42 23 5 42 24 2 138 24 1 2 2 1 Paul Vaderlind Victor Ufnarovski
Turkey 6 6 0 42 30 7 31 26 2 138 24 1 1 4 0 Azer Kerimov Selim Bahadır
Israel 6 5 1 38 30 2 31 26 9 136 26 0 2 4 0 Dan Carmon Lev Radzivilovsky
Georgia 6 6 0 42 17 0 40 23 11 133 27 0 1 5 0 George Chelidze Givi Nadibaidze
Brazil 6 6 0 35 30 1 42 13 11 132 28 1 0 4 1 Régis Prado Barbosa José Armando Barbosa Filho
India 6 6 0 36 28 0 28 33 7 132 28 0 3 2 1 Venkatachala Belur Jana Prashant Sohani
Mongolia 6 6 0 42 28 0 42 18 2 132 28 0 1 5 0 Bayarmagnai Gombodorj Battsengel Baasanjav
Germany 6 6 0 30 23 3 42 24 9 131 31 1 2 1 2 Jürgen Prestin Christian Reiher
Armenia 6 5 1 42 25 0 37 26 0 130 32 0 2 4 0 Smbat Gogyan Gurgen Asatryan
France 6 6 0 30 22 1 42 23 11 129 33 1 1 4 0 Jean-Louis Tu Cécile Gachet
Romania 6 6 0 41 33 0 25 24 6 129 33 1 1 2 2 Cătălin Liviu Gherghe Mihai Chiş
Peru 6 5 1 42 24 0 33 24 2 125 35 0 2 3 1 Fidel Guillermo Jimenez Pasapera Jonathan Samuel Farfan Vargas
Mexico 6 6 0 36 20 0 38 23 6 123 36 0 1 4 1 Marco Antonio Figueroa Ibarra Daniel Perales Anaya
Netherlands 6 6 0 35 22 0 42 23 1 123 36 0 1 4 1 Quintijn Puite Birgit van Dalen
Philippines 6 6 0 42 26 3 33 16 1 121 38 1 1 2 2 Richard Eden Christian Paul Chan Shio
Argentina 6 6 0 36 16 0 39 22 2 115 39 0 1 4 0 Patricia Fauring Martín Mereb
Czech Republic 6 5 1 36 22 0 35 19 3 115 39 0 2 2 2 Josef Tkadlec Michal Rolínek
Bangladesh 6 6 0 42 30 3 27 10 2 114 41 1 0 3 2 Mahbubul Alam Majumdar A A Munir Hasan
Slovenia 6 6 0 33 14 4 37 14 2 104 42 0 1 1 4 Gregor Dolinar Jakob Jurij Snoj
Bosnia and Herzegovina 6 5 1 39 17 0 36 10 1 103 43 0 0 4 2 Admir Beširević Marko Ćitić
Tajikistan 6 6 0 42 27 0 16 17 1 103 43 0 0 5 1 Umed Karimov Pirahmad Olimjon
Belarus 6 6 0 32 14 1 28 25 2 102 45 0 0 4 1 Igor Voronovich Mikhail Karpuk
New Zealand 6 6 0 35 19 0 34 14 0 102 45 0 1 2 3 Ross Atkins Peter Huxford
Belgium 6 5 1 35 16 0 28 10 3 92 47 0 0 4 1 Bart Windels Philippe Niederkorn
Malaysia 6 6 0 35 18 0 18 18 1 90 48 0 0 2 3 Muhammad Syafiq Johar Nor Sakinah Mohamad
Hong Kong 6 6 0 32 22 0 14 17 4 89 49 0 0 2 4 Ka Ho Law Shun Ming Samuel Lee
Republic of Moldova 6 6 0 35 14 0 18 16 3 86 50 0 0 3 3 Valeriu Baltag Valeriu Guțu
Estonia 6 5 1 25 16 0 26 12 1 80 51 0 1 0 3 Oleg Košik Sandra Schumann
Lithuania 6 3 3 35 10 0 20 12 0 77 52 0 0 2 3 Artūras Dubickas Leonas Narkevičius
Portugal 6 5 1 24 13 0 28 11 1 77 52 0 0 2 3 Joana Teles Rodrigo Matias
Greece 6 6 0 36 11 0 16 9 2 74 54 0 0 2 2 Anargyros Fellouris Evangelos Zotos
Spain 6 6 0 36 9 0 18 11 0 74 54 0 0 2 4 María Gaspar Óscar Rivero
Norway 6 5 1 21 11 0 24 15 2 73 56 0 0 2 1 Dávid Kunszenti-Kovács Johannes Kleppe
Austria 6 5 1 15 18 0 20 19 0 72 57 0 0 3 1 Robert Geretschläger Stefan Leopoldseder
Denmark 6 6 0 23 15 0 22 10 1 71 58 0 0 3 0 Kirsten Rosenkilde Frederik Ravn Klausen
Finland 6 5 1 21 13 0 25 10 1 70 59 0 0 2 2 Neea Palojärvi Otte Heinävaara
Saudi Arabia 6 5 1 22 16 0 15 14 2 69 60 0 1 1 1 Fawzi Al-Thukair Tarek Shehata
Syria 6 6 0 30 13 0 9 17 0 69 60 0 0 2 2 Omran Kouba Abdullatif Hanano
South Africa 6 6 0 31 9 0 16 9 1 66 62 0 0 1 4 Liam Baker Phil Labuschagne
Costa Rica 5 5 0 29 7 0 19 10 0 65 63 0 0 2 2 Edward Leonardo Coto Mora German José Mora Sáenz
Turkmenistan 6 6 0 36 9 0 16 3 1 65 63 0 0 1 4 Arslan Hojiyev Gurbangeldi Bayjayev
Macau 6 5 1 31 12 0 13 5 0 61 65 0 0 1 3 Lung Yam Wan Hio Tong Wu
Colombia 6 5 1 29 9 0 16 3 2 59 66 0 0 1 2 Maria Elizabeth Losada Juan Sebastian Díaz
Iceland 6 6 0 22 4 0 27 3 0 56 67 0 0 1 3 Marteinn Þór Harðarson Jóhanna Katrín Eggertsdóttir
Switzerland 6 6 0 13 11 0 23 5 0 52 68 0 0 1 1 Arnaud Maret Cyril Jonas Frei
Azerbaijan 6 6 0 28 8 0 9 3 2 50 69 0 0 0 5 Fuad Garayev Mahammad Shirinov
Tunisia 6 6 0 27 7 0 10 5 0 49 70 0 0 0 3 Salah Marzougui Mohsen Ben Ahmed Ben Abdallah
Ecuador 6 4 2 19 4 0 19 4 2 48 71 0 0 0 3 Fernando Alberto Alvarez Anthony Flores
Sri Lanka 6 4 2 28 6 0 9 4 0 47 72 0 0 1 3 Kaushika De Silva Rusiru Rangika Gambheera Arachchige
Morocco 6 6 0 27 6 0 6 6 1 46 73 0 0 0 3 Mohamed Berraho Mohamed El Ibbaoui
Puerto Rico 6 5 1 19 4 0 13 10 0 46 73 0 0 1 1 Luis Fernando Cáceres Duque Omar Colón Reyes
Cyprus 5 5 0 13 11 0 18 3 0 45 75 0 0 1 1 Andreas Philippou Theoklitos Paragyiou
Ireland 6 4 2 19 2 0 19 2 1 43 76 0 0 1 1 Mark Flanagan Anca Mustata
Kyrgyzstan 6 5 1 28 5 0 7 1 0 41 77 0 0 0 4 Saltanat Saparalieva Ruhidin Asanov
Latvia 6 4 2 9 12 0 13 5 1 40 78 0 0 0 2 Filips Jeļisejevs Juris Škuškovniks
Albania 6 5 1 19 3 0 6 9 0 37 79 0 0 0 1 Adrian Naço Enkel Hysnelaj
Pakistan 6 6 0 21 3 0 6 5 0 35 80 0 0 0 3 Sarfraz Ahmad Kashif Ali
Bolivia 6 5 1 27 1 0 3 2 0 33 81 0 0 0 3 Felix Cepeda Ayaviri Ismael Chavez Guevara
The former Yugoslav Republic of Macedonia 6 3 3 20 2 0 3 1 1 27 82 0 0 0 2 Aleksa Malcheski Daniel Velinov
Nigeria 3 3 0 19 3 0 2 0 2 26 83 0 0 0 2 Stephen Ejugwu Onah Solomon Gboyega Ojo
Trinidad and Tobago 3 2 1 9 5 0 8 3 1 26 83 0 0 0 1 Indra Haraksingh Jagdesh Ramnanan
Myanmar 6 6 0 14 2 0 6 1 0 23 85 0 0 0 2 Saw Win Maung Aung Kyaw
Kosovo 6 6 0 14 1 0 3 1 2 21 86 0 0 0 2 Faton Berisha Valmir Krasniqi
Panama 4 4 0 14 1 0 6 0 0 21 86 0 0 0 2 Naicolette Agudo
Uzbekistan 3 3 0 16 4 0 1 0 0 21 86 0 0 0 2 Shukhrat Ismailov Muratkhon Sharakhimov
Montenegro 4 3 1 8 7 0 4 1 0 20 89 0 0 0 1 Goran Popivoda Gojko Jelovac
El Salvador 2 2 0 14 3 0 2 1 0 20 89 0 0 0 2 Gabriel Alexander Chicas Reyes Rodrigo Alberto Vásquez Posada
Chile 4 3 1 1 2 0 14 2 0 19 91 0 0 0 2 Hernan Burgos Jacinto Larenas
Algeria 4 4 0 10 2 0 4 1 1 18 92 0 0 0 0 Abdallah Rahmani Djamel Aouadi
Luxembourg 2 2 0 7 3 0 4 0 0 14 93 0 0 0 1 Charles Leytem Pascal Zeihen
Ghana 5 3 2 8 3 0 2 0 0 13 94 0 0 0 0 Mawuenyega Dogoe
Botswana 6 3 3 7 0 0 4 1 0 12 95 0 0 0 1 Mmoloki Lekhutlile Mathews Masole
Paraguay 6 5 1 7 0 0 2 3 0 12 95 0 0 0 0 Juan José Cáceres Silva Darío De Jesús Torres Herebia
Cambodia 6 3 3 11 0 0 0 0 0 11 97 0 0 0 0 Ngonn Seam Karim Ham
Guatemala 3 3 0 1 1 0 7 2 0 11 97 0 0 0 1 Carlos Adrián Ramírez Álvarez
Egypt 4 3 1 1 2 0 7 0 0 10 99 0 0 0 1 Walid Gomaa Fatma Mohamed
Iraq 6 5 1 7 0 0 1 1 0 9 100 0 0 0 0 Cuneyt Kilic Muhammed Celiktas
Uganda 4 2 2 8 0 0 0 0 1 9 100 0 0 0 0 Jasper Okello Namuddu Assumpta Kasamba
Ivory Coast 6 6 0 8 0 0 0 0 0 8 102 0 0 0 1 Adama Coulibaly Aboubacar Camara
Uruguay 4 4 0 0 3 0 1 3 0 7 103 0 0 0 0 Guillermo Stock Javier Peraza
Honduras 3 1 2 2 1 0 2 1 0 6 104 0 0 0 0 José Alberto Fajardo Tejada Edgar Vásquez Alberto
Nepal 6 5 1 2 0 0 1 2 0 5 105 0 0 0 0 Deepak Bastola Mahendra Lal Shrestha
Venezuela 1 0 1 1 1 0 0 0 0 2 106 0 0 0 0 Rafael Sánchez José Nieto
Tanzania 3 3 0 1 0 0 0 0 0 1 107 0 0 0 0 Ertugrul Tarhan Jennete Lucy D’Mello

 

Play chess online